U Republici Hrvatskoj se svake godine 21. ožujka obilježava Nacionalni dan invalida rada. Ovaj se dan obilježava nakon rudarske nesreće u Belgiji 1956. godine, u kojoj su stradale 262 osobe.
Obilježavanje Nacionalnog dana invalida rada vrlo je važno upravo zbog upoznavanja i razvijanja osjetljivosti šire javnosti na prava i interese invalida rada, kako bi se ostvario visok stupanj prepoznatljivosti i ukazalo na potrebu da se provode aktivnosti radi prevencije nastanka novih invalida rada. Posebni naglasak daje se na prevenciju, edukaciju i podizanju svijesti o sigurnosti na radu. Ukazuje se i na važnost poštivanja mjera zaštita na radu. Svjedoci smo da unatoč propisanim visokim kaznama za propuste u zaštiti na radu, poslodavci i dalje nastoje izbjeći primjenu propisanih zaštitnih mjera i svjesno štede na mjerama zaštite na radu.
Invalid rada suočava se s brojnim izazovima koji se odnose na fizičke, emocionalne, društvene i ekonomske aspekte.
Neki od ključnih problema s kojima se susreću invalidi rada uključuju: ograničena zapošljivost, smanjenje prihoda, psihološki problemi, fizičke poteškoće, diskriminacija i predrasude, pristup zdravstvenoj skrbi, potreba za prilagodbom radnog mjesta, socijalna izolacija.
U Republici Hrvatskoj, po stanju na dan 16.09.2024., živi 653.577 osoba s invaliditetom od čega je 362.906 muškog spola (55,5%) i 290.671 ženskog spola (44,5%) te na taj način osobe s invaliditetom čine 17,0% ukupnog stanovništva.
U Koprivničko-križevačkoj županiji, po stanju na dan 16.9.2024., žive 18.492 osobe s invaliditetom od čega je 9.827 muškog spola (53,1%) i 8.665 ženskog spola (46,9%) te na taj način osobe s invaliditetom čine 18,4% ukupnog stanovništva Koprivničko-križevačke županije.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u Hrvatskoj ima 89.219 invalida rada koji su korisnici invalidskih mirovina i naknada s naslova ozljede na radu i profesionalne bolesti.
Osobe s invaliditetom odnosno invalidi rada i dalje se u Hrvatskoj susreću s nizom prepreka i stereotipa, zbog čega zajednica mora imati više senzibiliteta. Svatko od nas može u bilo kojem trenutku postati osoba s invaliditetom.
Ovom prigodom Udruga osoba s invaliditetom Križevci, poziva građane na brigu i empatiju prema invalidima rada, a poslodavce na važnost poštivanja mjera zaštite na radu.
