Pregledajte arhivu novosti!
Vijesti su poredane od najnovije na vrhu pa do najstarije na dnu. Kliknite na naslov da biste pročitali cijeli članak.
U padajućem izborniku možete odabrati godinu i mjesec pa pročitati samo vijesti iz tog razdoblja.
UiK- UDRUGA OSOBA S INVALIDITETOM KRIŽEVCI
ASSOCIATION OF DISABLED PEOPLE KRIŽEVCI
Želite pomoći Udruzi? SVAKI VAŠ DOPRINOS NAM JE DRAGOCIJEN!
Pregledajte arhivu novosti!
Vijesti su poredane od najnovije na vrhu pa do najstarije na dnu. Kliknite na naslov da biste pročitali cijeli članak.
U padajućem izborniku možete odabrati godinu i mjesec pa pročitati samo vijesti iz tog razdoblja.
Objavljeno: 31.01.2017.
Kako piše Večernji list, Hrvatska s udjelom od 12% prednjači po broju osoba s invaliditetom u ukupnoj populaciji, no mogućnost njihova zaposlenja neznatno se povećala teku u posljednje dvije godine, nakon što je država uvela obvezne kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Tvrtke s više od 20 zaposlenih obvezne su u ukupnom broju zaposlenih imati 2, 3 ili 6 posto osoba s invaliditetom, ovisno o djelatnosti. Poslodavac može obvezu zapošljavanja nadomjestiti, primjerice, plaćanjem stipendija učenicima s invaliditetom, sklapanjem ugovora o poslovnoj suradnji s osobom s invaliditetom koja se samozapošljava ili na neki drugi način propisan pravilnikom. U slučaju nepoštivanja kvote, tvrtka je dužna „mjesečno, prilikom obračuna plaća, obračunati i uplatiti novčanu naknadu u iznosu od 30% minimalne plaće za svaku osobu s invaliditetom koju je bio dužan zaposliti kako bi ispunio propisanu kvotu“.
Među 1,4 milijuna zaposlenih i samozaposlenih u Hrvatskoj, samo je 10.239 osoba s invaliditetom, što je manje od jedan posto.
Do početka primjene pravilnika 2015. godišnje se preko burze zapošljavalo 1000 do 1400 radnika s invaliditetom. Zavod za zapošljavanje naglašava da su potkraj 2016. u evidenciji imali 7204 nezaposlene osobe s invaliditetom, a svaki treći među njima nema radnog iskustva. Najčešće se zapošljavaju na poslovima pomoćnih kuhara, čistača, radnika na održavanju, radnika za jednostavne vrlarske radove, pomoćne svjećare, stolare, i slično. Većina je zaposlenih završila srednju školu. Isto tako, 80 posto nezaposlenih osoba s invaliditetom ima svjedodžbu srednje škole, a 322 osobe imaju više ili visoko obrazovanje.
Pohvalno je da je vlast pokazala želju, namjeru da potakne zapošljavanje osoba s invaliditetom. Međutim, iako primjena pravilnika donosi određene pozitivne rezultate, praksa je pokazala da je od zapošljavanja puno veći problem zapošljivost osoba s invaliditetom. U okruženju u kojem socijalna politika obeshrabruje osobe s invaliditetom od izlaska na otvoreno tržište rada, a sustav obrazovanja ih ne priprema za poslove koji se na tržištu traže, kazne i kvote su samo još jedna vatrogasna mjera koja dugoročno nikome ne može biti korisna.
Izvor: http://www.in-portal.hr/