Početna veličina slova Smanji veličinu slova
Siječanj
17

Želite pomoći Udruzi? SVAKI VAŠ DOPRINOS NAM JE DRAGOCIJEN!

Facebook - Udruga invalida Križevci Twitter - Udruga invalida Križevci Youtube

PREVENTIVNA AKCIJA - PARKIRANJE VOZILA ZA OSOBE S INVALIDITETOM

Arhiva novosti

Pregledajte arhivu novosti!

Vijesti su poredane od najnovije na vrhu pa do najstarije na dnu. Kliknite na naslov da biste pročitali cijeli članak.

U padajućem izborniku možete odabrati godinu i mjesec pa pročitati samo vijesti iz tog razdoblja.

 
 

PREVENTIVNA AKCIJA - PARKIRANJE VOZILA ZA OSOBE S INVALIDITETOM

Objavljeno: 26.07.2013.

Dana 26.07.2013. godine Udruga invalida Križevci je u suradnji sa policijskim službenicima Policijske postaje Križevci i Gradom Križevci provela preventivnu akciju usmjerenu na nadzor nepropisno parkiranih vozila na mjestima namijenjenim za parkiranje vozila osoba s invaliditetom.
Prema zaključku Vijeća za prevenciju Grada Križevci od 25.07.2013., koja se odnosi na potporu ranjivim društvenim skupinama, donesena je odluka o provođenju ovih mjera, a u cilju senzibiliziranja javnosti u odnosu na osobe s invaliditetom, te na njihove potrebe u pogledu što lakšeg funkcioniranja na javnim mjestima.
S provođenjem akcije  započelo se na Trgu S.S. Kranjčevića u Križevcima gdje su sudjelovali dogradonačelnik Grada Križevaca g. Ivan Vuk, pročelnik Upravnog odjela  za društvene djelatnosti Grada Križevaca prof. Mladen Tenodi,  dopredsjednica Udruge invalida Križevci Melita Filipec. Ovu akciju je popratila lokalna Radio postaja Križevci, pri čemu je putem medija ukazano na problem nepropisnog parkiranja na mjestima namijenjenim za vozila osoba s invaliditetom, te je upozoreno na potrebu propisanog označavanja vozila parkiranog na mjestu za osobe s invaliditetom, odnosno na važeći "znak pristupačnosti".
g. Željko Kemenović iz Policijske postaje Križevci istaknuo je:
„Zahvaljujem se gradu Križevcima koji su dali svoj obolo ovoj akciji i došli ovdje podržati nas i članovima Udruge koji će dati svoj obol dijeljenjem promidžbenog materijala vozačima koji su nepropisno parkirali svoja vozila. Ovom akcijom ravnateljstvo policije ima za cilj zaštiti najranjivije skupine u društvu, a činjenica je da osobe s invaliditetom to i jesu. I mi ih kao policija želimo zaštititi i pružiti im pomoć. Ova je akcija hvale vrijedna i njome želimo omogućiti osobama s invaliditetom da mogu normalno parkirati svoja vozila, izići iz njih i obaviti ono što trebaju.  Kada govorimo o savjesnosti vozača ne možemo dati generalnu ocjenu.  Ima osoba  koje poštuju prometne propise i svjesne su da ako zauzmu nečije mjesto da će tu osobu onemogućiti u normalnom funkcioniranju. Ima i bezobzirnih vozača koji niti ne primjećuju da su stali na mjesto za osobe s invaliditetom. Novčana kazna je vrlo visoka – u iznosu od 700,00 kn i to onima koji nisu osjetljivi na takvu vrstu prekršaja, ta će im novčana kazna možda malo povećati senzibilitet u odnosu na takvu vrstu prekršaja. Činjenica je da iz dana u dan primjećujemo takvu vrstu prekršaja i oni se najčešće događaju ispred trgovačkih centara gdje ljudi kad parkiraju ne razmišljaju da su svojim činom nekom uskratili pravo. Činjenica je da ima dosta pozitivnih pomaka u odnosu na proteklu godinu i da ako se ta akcija omasovi, ona će naići na odobravanje građana i ljudi će je podržati i ovim akcijama ćemo pokušati pridobiti građane da poštuju zakonske propise“.

Dogradonačelnik Grada Križevaca g. Ivan Vuk također je istaknuo:
„Jasno da Grad Križevci daje punu potporu ovakvim akcijama ali dobro je znati da je Grad Križevci jedan od gradova koji  je u RH među prvima počeo primjenjivati ovakve akcije i stvarati uvjete da se osobama kojima je to potrebno omogući što lakši pristup prometnicama. Podržavamo sve akcije koje provodimo u suradnji sa institucijama, a posebno sa Udrugom invalida koja se svake godine na vrijeme odazove svim akcijama u gradu. Jasno da ima i problema jer navike vozača onemogućavaju korištenje parkirališta i prometnica onima za koje su i namijenjeni, ali vjerujem da će se ovakvim akcijama, pa i svaki mjesec ako treba, utjecati na vozače da mjesta za osobe s invaliditetom i ostave osobama s invaliditetom. Ovakve akcije institucija i Udruge ćemo i dalje pratiti i jasno da je pozdravljamo“.
 

Svoj osvrt na ovu akciju dala je i Dopredsjednica ove Udruge Melita Filipec:
„Zahvaljujem se Gradu i Policijskoj postaji koji su prepoznali značaj ovakve akcije za osobe s invaliditetom u gradu Križevcima i pozvali nas da im se i ove godine pridružimo. Smatram da je dobro da se ovakve akcije održavaju jednom mjesečno jer je potrebno srušiti barijere u ljudskim glavama o tome koliki je značaj parkirališnog mjesta za osobe s invaliditetom. Potrebno je naglasiti da je automobil za osobe s invaliditetom praktički ortopedsko pomagalo i oni ga moraju imati gdje parkirati da bi mogli obaviti  sve što trebaju u gradu. Ovim putem upozoravam na zlouporabe oznaka za parkiranje čak i od strane naših članova jer se u vozilu parkiranom na mjesto za osobu s invaliditetom vrlo često ne nalaze same osobe s invaliditetom već članovi njihovih obitelji čime oni čine prekršaj. Ovim promotivnim materijalom koji danas dijelimo upozoravamo građane na zakonske propise vezane uz parkiranje osoba s invaliditetom te na posljedice kršenja  tih propisa te na činjenicu da ako se uvjetno rečeno zdrava osoba parkira na mjesto za osobe s invaliditetom tim svojim činom osobi s invaliditetom uskraćuje jedno od temeljnih ljudskih prava, a to je pravo na kretanje koje za osobu s invaliditetom ima puno veći značaj nego za uvjetno rečeno zdravu osobu“.
 

Potom su članovi Udruge invalida Križevci i policijski službenici izvršili obilazak parkirališta, te na  nepropisno parkirana vozila stavljali letke s upozorenjima tiskanima za tu svrhu. Tijekom poduzimanja mjera dva vozila su zatečena parkirana suprotno postavljenom prometnom znaku, te im je ostavljen promidžbeni letak kojim se upozoravaju na takovo ponašanje.
Obzirom na zatečeno stanje s našom Udrugom dogovoreno je da se i nadalje na nepropisno parkirana vozila stavlja promidžbeni materijal, dok će policija poduzimati zakonom predviđene sankcije.

 
 

Natrag na arhivu vijesti
 

Promotivni video Hedone d.o.o.

 

Pogledajte promotivni video Hedone d.o.o. Križevci

Križevačka čokolaterija

Križevačka čokolaterija

 

Pogledajte reportažu "Križevačka čokolaterija"